Stillingtagen til overskydende musikmidler fra Amager Bio
Udbuddet af Amager Bio og BETA betyder, at Kultur- og Fritidsforvaltningens nuværende udgifter til Amager Bio bortfalder. Kultur- og Fritidsudvalget skal derfor tage stilling til anvendelse af midlerne. Musikforeningen 5-øren har i mange år arrangeret koncerter i Amager Bio, og tilskudsniveauet til 5-øren udgjorde i 2024 og 2025 i alt 1,7 mio. kr. årligt. Da udbuddet træder i kraft pr. 1. september 2025, tilbageføres derfor 567 t. kr. af Musikforeningen 5-ørens tilskud i 2025 til udvalgets anvendelse.
I forbindelse med Kultur- og Fritidsudvalgets behandling af udbuddet af Amager Bio og BETA den 30. marts 2023 indgik drøftelser af, hvorvidt de reducerede kommunale udgifter til Amager Bio og BETA skal konverteres til aktivitetstilskud, som Kultur- og Fritidsudvalget kan beslutte rammerne for.
Det foreslås, at udvalget drøfter og beslutter hvordan de resterende 567 t. kr. af Musikforeningen 5-ørens tilskud i 2025 anvendes. Herudover foreslås det fra 2026 at fastholde det nuværende tilskudsniveau på 1,7 mio. kr. til musikområdet, fordelt med 0,3 mio. kr. til Musikudvalgets honorarstøtteordning og 1,4 mio. kr. til Kultur- og Fritidsudvalgets generelle midler til musikaktiviteter, som efter ansøgning anvendes til øremærkede tilskud til spillesteder i København.
Det var Fonden Odd Productions, der vandt udbuddet af Amager Bio og BETA, og som fremover skal drive og udvikle de to spillesteder.
Indstilling
Kultur- og Fritidsforvaltningen indstiller,
- at Kultur- og Fritidsudvalget drøfter og beslutter hvordan de 567 t. kr. anvendes i 2025
- at Kultur- og Fritidsudvalget godkender, at 1,7 mio. kr. fra 2026 og frem flyttes fra bevillingen Amager Bio til bevillingen generelle midler til musikaktiviteter og årligt fordeles med 0,3 mio. kr. til Musikudvalgets honorarstøtteordning og 1,4 mio. kr. til Kultur- og Fritidsudvalgets generelle midler til musikaktiviteter
Problemstilling
På baggrund af udbuddet af Amager Bio og BETA bortfalder Kultur- og Fritidsudvalgets udgifter til spillestedets musikaktiviteter.
Musikforeningen 5-øren modtager i 2024 og indtil 1. september 2025 et årligt øremærket tilskud på 1,7 mio. kr. Tilskuddet bortfalder, når udbuddet træder i kraft den 1. september 2025. Der resterer derfor 567 t. kr. i 2025.
Løsning
Forvaltningen forslår, at udvalget drøfter og beslutter hvordan de 567 t. kr. i 2025 anvendes, og at der fra 2026 overføres 1,4 mio. kr. årligt fra provenuet til de generelle midler til musikaktiviteter samt 0,3 mio. kr. årligt til Musikudvalgets midler til honorarstøtte.
De tidligere anvendte kommunale midler fra musikaktiviteter i Amager Bio og BETA vil således efter ansøgning kunne anvendes til flerårige tilskud til øremærket musikaktivitet på såvel kommercielle og ikke-kommercielle spillesteder i København. Midlerne vil kunne uddeles som 3-årige tilskud i 2026-2028. Midlerne vil derefter fra 2029 kunne indgå i den samlede prioritering i forbindelse med udpegning af regionale spillesteder, netværks- og genrespillesteder, hvis denne ordning fortsætter, samt til øvrige spillesteder. Københavns Kommunes Musikudvalg afgiver høringssvar i forbindelse med ansøgninger.
Kultur- og Fritidsudvalgets generelle midler til musikaktiviteter
De generelle midler til musikaktiviteter anvendes til øremærkede tilskud til spillesteder i København. I 2025-2028 modtager VEGA, ALICE, Jazzhus Montmartre og Loppen øremærket tilskud fra Kultur- og Fritidsudvalgets generelle midler til musikaktiviteter (bilag 1).
Honorarstøtteordningen
Københavns Kommunes Musikudvalg uddeler årligt 5,4 mio. kr. (2025 p/l) i honorarstøtte, der kan søges af rytmiske spillesteder og musikforeninger i København. Honorarstøtteordningen har til formål at skabe en mangfoldig musikscene i København og sikre koncerter af høj musikalsk kvalitet. I 2025 modtager 42 spillesteder og musikforeninger honorarstøtte.
Københavns Kommunes honorarstøtte dækker ca. halvdelen af en musikers minimumstarif. De honorarstøttede spillesteder og musikforeninger kan, efter de har modtaget det kommunale tilsagn, søge Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Musik om dækning af tilsvarende en halv minimumstarif. Der er ikke garanti for, at Projektstøtteudvalget for Musik matcher kommunens støtte (bilag 2).
Økonomi
Det resterende tilskud på 567 t. kr. i 2025 anvendes efter Kultur- og Fritidsudvalgets beslutning. Det foreslås, at 1,7 mio. kr. årligt fra 2026 fordeles med 1,4 mio. kr. til de generelle midler til musikaktiviteter og 0,3 mio. kr. årligt til Musikudvalgets midler til honorarstøtte.
Udover de sparede tilskudsmidler, vil der være et mindreforbrug på op til 1,2 mio. kr. som følge af, at driften overgår 1. september 2025. Det er pt. usikkert, hvilke ekstraudgifter der vil være ift. overdragelsen. KFU orienteres om økonomien, når den er endelig opgjort.
Videre proces
Hvis Kultur- og Fritidsudvalget godkender indstillingen, vil forvaltningen vende tilbage med kriterier for at søge om treårigt øremærket musiktilskud for perioden 2026-2028. Københavns Kommunes Musikudvalg afgiver høringssvar i forbindelse med ansøgninger. Der vil derudover fra 1. januar 2026 overføres 0,3 mio. kr. årligt til forøgelse af midlerne til honorarstøtte, der uddeles af Københavns Kommunes Musikudvalg.
Desuden vil forvaltningen vende tilbage med en sag afhængigt af hvordan udvalget beslutter at de 567 t. kr. skal bruges i 2025.
Mikkel Boje
/Mads Kamp Hansen