B-sag: Bedre renholdelse af Søerne
Indstilling
Indstilling om,
- at Indre By Lokaludvalg spørger Østerbro Lokaludvalg og Nørrebro Lokaludvalg, om de vil være medunderskrivere på brevet til Teknik- og Miljøudvalget om Søerne, som ses i løsningsafsnittet.
Problemstilling
I et møde den 4. februar 2025 drøftede repræsentanter for Østerbro Lokaludvalg og Nørrebro Lokaludvalg samt repræsentanter for Miljøpunkt Nørrebro, Miljøpunkt Østerbro og Miljøpunkt Indre By & Christianshavn Søernes tilstand. Det blev aftalt, at der skal sendes et brev til kommunen om forholdene.
Løsning
Forslag til brev til Teknik- og Miljøudvalget, som lokaludvalget spørger Østerbro Lokaludvalg og Nørrebro Lokaludvalg, om de vil være medunderskrivere på:
"Vi oplever desværre stadig at rengøringen af Søerne er problematisk og at der er store problemer med skrald og affald i Søerne. Vi er opmærksomme på, at der er blevet gjort en stor indsats for at rengøre Søerne, men det er dog desværre ikke nok. Der bør indsamles skrald oftere end der bliver på nuværende tidspunkt. Der er særligt store problemer i de nordvestlige hjørner.
Vi vil også gerne pege på en række tiltag, som vi mener, man bør tage for at sikre at Søerne bliver renere:
- Vi har igennem længere tid oplevet at der i forbindelse med større events omkring Søerne, særlig i forbindelse med fodboldkampe i Parken, at der er problemer med oprydning efterfølgende. Der bør stilles større krav til, at der skal ryddes op lige efter events, så affald ikke ryger i Søerne. Det bør være et krav til arrangørerne, at de skal afsætte penge til oprydning. Manglende oprydning bør resultere i, at man ikke kan få tilladelse en anden gang.
- Vi mener, at der bør afsættes et fast årsværk til at fjerne affald og alger fra Søerne hver dag og at grødehøsteren derudover bør være fast i Søerne. Det må alt andet lige være mere effektivt og besparende med en vedvarende indsats, frem for forskellige drypvise indkøbte tiltag, som er dyre at starte op og lukke ned hver gang.
- Der skal gøres mere ud af at skilte med ordensreglerne ved Søerne. Det kunne f.eks. være større skilte eller separate skilte med de enkelte ordensregler som f.eks. forbud mod at fodre fuglene eller mod at cykle på grusstierne.
- Der bør ses på ”indretningen” af Fugleøen og Fiskeøen, så de understøtter det plante- og dyreliv, man ønsker i Søerne og som samtidig kan gøre, at skarverne flytter fra de to øer.
- Vi ser gerne mere og renere vandtilførsel til Søerne, som vil give et bedre vandmiljø og gennemstrømning. Vi bakker op om forvaltningens tiltag til bedre udnyttelse og rensning af vandressourcen fra Emdrup Sø til Søerne.
- Vi har store forventninger til at byens åer genåbnes, og at der i forbindelse hermed opsættes et rensningsanlæg, som kan tilføre regnvand fra klimatilpasningsprojekter til åerne og Søerne.
Med venlig hilsen"
Økonomi
Intet.
Videre proces
Lokaludvalget beslutter brevet endeligt i mødet den 10. april 2025 på baggrund af de input til brevet, som Østerbro Lokaludvalg og Nørrebro Lokaludvalg måtte have.