Mødedato: 10.04.2025, kl. 18:30
Mødested: MBK Kursuscenter, Pilestræde 67

Borgerdialog om lokalplanforslag for Hauser Plads 30-32

Se alle bilag

Indstilling

Indstilling om,

  1. at Indre By Lokaludvalg står for et borgerdialogarrangement om lokalplanforslaget for Hauser Plads 30-32
  2. at Indre By Lokaludvalg vælger tovholdere til at planlægge og gennemføre arrangementet.
  3. at Indre By Lokaludvalg afsætter en ramme på 10.000 kr. til arrangementet. Pengene tages af puljen til borgerdialogaktiviteter.

Problemstilling

Teknik- og Miljøforvaltningen har oplyst, at et lokalplanforslag for Hauser Plads 30-32 kommer i offentlig høring før sommerferien. 

Grundejer ønsker med lokalplanforslaget at ændre på ejendommen med en udvidet mulighed for erhvervsanvendelse på ejendommen. Ejendommen anvendes i dag til erhverv samt til fem boliger.

I bilaget ses lokaludvalgets høringssvar i forbindelse med den interne høring.

Løsning

Forpersonskabet foreslår, at lokaludvalget står for et borgerdialogarrangement om lokalplanforslaget for Hauser Plads 30-32, fx. i form af et debatvognsarrangement.

Lokaludvalget skal vælge tovholdere til at planlægge og gennemføre arrangementet.

Økonomi

Det foreslås, at lokaludvalget afsætter en ramme på 10.000 kr. til borgerdialogarrangementet. Pengene tages af puljen til borgerdialogaktiviteter.

Videre proces

Tovholderne planlægger og gennemfører borgerdialogen sammen med sekretariatet.

Til top